Pomyślcie o 2017 roku. Crypto było wszędzie. Wśród gwiazd jastrzębiących ICO znaleźli się DJ Khaled, „Floyd Crypto Mayweather“ i wieloletni entuzjasta blokszpilerów Paris Hilton. Najczęściej oglądana komedia telewizyjna, „Big Bang Theory“, nazywała odcinek „The Bitcoin Entanglement.“ Long Island Iced Tea uczyniła z niej najbardziej naturalny punkt zwrotny na świecie, zmieniając nazwę na Long Blockchain Corp. (Towar skoczył o 200%.)

A teraz? Świerszcze. Chociaż cena Bitcoin wydaje się pobijać nowy rekord co pięć minut, wybuchając od 4 tys. dolarów do 40 tys. dolarów w mniej niż rok, z jakiegoś powodu ten bieg byka czuje się inaczej – nie jako główny nurt, nie tak jak mówiono, nie jak Paris Hilton-y.

Więc naprawdę jest inaczej? Jest wiele sposobów na zmierzenie cyklu byków. Najbardziej oczywistym jest spojrzenie na cenę, innym jest spojrzenie na takie rzeczy jak częstotliwość „bitcoin“ w wyszukiwarkach Google, a trzecim jest ocena technicznych i fundamentalnych metryk – inteligentne analizy z Nic Carters i Willy Woos z całego świata.

Ale jest też strona jakościowa. Chciałem się dowiedzieć, jak wygląda bieg byków – jak to jest – z perspektywy hodlerów bitcoinów OG. A jeśli ten cykl jest inny, to dlaczego? A dokąd zmierzamy?

Zacznijmy od dzieciaka.

I. „Doskonały rok!

Kiedy Erik Finman miał 12 lat, jego starszy brat zabrał go na „bardzo chłodny protest“ w Waszyngtonie, D.C. To było w 2011 roku. Finman zauważył faceta w pomarańczowej koszulce, który miał duże „B“ w środku.

„Co to jest?“ zapytał 12-latek.

„To Bitcoin, stary. To skończy się na Wall Street, bracie.“

Więc 12-latek przyjrzał się tej sprawie z bitcoinami. Zaciekawił się, tak samo jak jego starszy brat. Jego babcia właśnie dała mu 1000 dolarów. (Myślała, że nie ma już za dużo do życia, więc dała czeki wszystkim swoim wnukom.) Próbował je oddać. Jego babcia nie chciała go przyjąć. Czek miał iść na fundusz stypendialny, ale zamiast tego dzieciak użył go do kupna bitcoin. Cena każdej monety wynosiła około 10 dolarów, więc kupił 100 bitcoinów. Dzięki, babciu. (Szczęśliwie, jej stan zdrowia się poprawił. „Jest teraz moim jedynym żyjącym dziadkiem“, mówi Finman.)

„Bitcoin stał się obsesją“, wspomina Finman. Podczas gdy reszta jego przyjaciół była w Call of Duty lub Pokemon, 12-letni staruszek pędził, aby uzyskać więcej BTC, wysyłając smsy z nieznajomymi do kupienia i sprzedania. „Czułem się jak makler z Wall Street.“ W końcu poskładał razem ponad 400 bitcoinów.

Znasz te kropkowate wunderkindy, które porzuciły studia? To nic takiego. Kiedy Finman miał 15 lat, rzucił szkołę średnią. Od tego czasu pomógł założyć kryptograficzną firmę płatniczą Metal Pay, zbudował prawdziwy kombinezon Dr. Octopusa (zainspirowany przez Spider-Mana) i wystrzelił satelitę z Taylor Swift. (Łatwo jest połączyć się z Taylorem Swiftem, mówi Finman. „IMDBPro wymienia wszystkich agentów; to tylko 30 dolarów miesięcznie, a agenci sprawdzają ich maile.“)

Podczas szalonego biegu byków w 2017 roku, media nie mogły się doczekać Nastoletniego Bitcoin Milionera. Strażnik sfotografował go rozrzuconego po stosie gotówki, noszącego okulary przeciwsłoneczne, wystający z ust stu-dolarowy rachunek. GQ zakrył jego uliczne naczynia. Ale zgadnijcie, kto też konsumuje media? Hakerzy. Zauważyli bogaty cel i przyszli po jego cyfrowe złoto. „Było mi niedobrze do żołądka“, mówi Finman. „Dostałem maile, które groziły, że mnie zabiją, gdybym nie dał im bitcoin.“ Grozili też jego rodzicom, nawet wspominając o nich z imienia i nazwiska wraz z adresami pracy.

„Byłem przerażony, że będę chodził po chodniku“, wspomina Finman. Miał bezsenność przez wiele dni. Najgorszy był 21 sierpnia 2017 r. – dzień zaćmienia. Hakerzy wiedzieli, że wszyscy będą się gapić w słońce i z dala od swoich komputerów, więc wybrali ten właśnie moment, żeby się odbić. Erik oglądać the zaćmienie jak the reszta the świat ale on zdarzać się zmęczony ono trochę wczesny,. Wrócił do swojego komputera, by zobaczyć szalone migotanie i ruchy na ekranie. Oh s**t, powiedział do siebie, i jakoś uruchomił je z jego systemu w samą porę. (Niesamowite, że nie stracił żadnej krypty do hakerów, ale mówi, że jego e-mail i Twitter były narażone na szwank przez miesiące).

A teraz, jego życie w obecnym biegu byka? Nie ma żadnych telefonów od GQ. Nie ma płakania od The Guardian. Finman ma teorię, dlaczego ten cykl czuje się tak pod wpływem radaru: Przestrzeń kulturowa, którą niegdyś zajmowała krypta, jest teraz pochłonięta przez politykę i pandemię koronaawirusów.

„[Donald] Trump dostaje więcej kliknięć niż krypto“, mówi Finman. Uważa on, że wcześniejszy bieg byka w 2013 roku był „złotą erą“, nie tylko ze względu na tworzenie bogactwa, ale dlatego, że „można mówić o rzeczach innych niż polityka“. W tamtych czasach młodzi, fajni ludzie robili fajne rzeczy i budowali fajne s**t. Czuję się jakby to było stracone.“

Tęskni za chodzeniem na imprezy i gadaniem o nowych aplikacjach i crypto, zamiast o Trumbie i pandemiach. „Może Biden nie jest tak interesujący jak człowiek“ i „dostanie mniej kliknięć“, mówi Finman. „Może Bitcoin jest bardziej interesujący niż Joe Biden.“

Rozmawiałem z Finmanem na kilka tygodni przed inwazją tłumu zwolenników Trumpa na Kapitol, ale ten paskudny dzień 6 stycznia wydawał się podsumowywać jego punkt widzenia. Podczas gdy większość narodu patrzyła, przerażona, jak chaos ogarnął stolicę kraju, co być może mówiło coś mrocznego o Ameryce, cena bitcoin wzrosła o kolejne 10%. To jest być może wielka ironia blokady w 2020 i 2021 roku: hałaśliwe świętowanie Bitcoin, zestawione z tak wielkim realnym cierpieniem (prawie 2 miliony zgonów od koronaawirusa) może wydawać się głuche.

Jak wiele świat opłakuje zmarłych, zmaga się z płaceniem czynszu lub po prostu próbuje przebrnąć przez trud kwarantanny, wiele bitcoin byków gwiżdże inną melodię. „2020 to był wspaniały rok!“ tweetuje wesoły kryptoński inwestor. Inny gushes że „2020 był piekłem roku. Nigdy nie widziałem rynku takiego jak ten i mam szczęście, że zamknęli go na wysokich tonach… Nie tylko skończyłem na wszystkich wysokich tonach, ale #Bitcoin w końcu dał mi jasność, której szukałem przez jakiś czas. 2021 powinien być wyjątkowy.“

II. „Jeszcze nie dość interesujący.

Erik Voorhees, dyrektor generalny ShapeShift, również istnieje od prawie początku. Zabiera nas w dół pasa pamięci. W 2011 roku cena uderzyła w 31 dolarów, potem bańka pękła i krążyła do 2 dolarów. To były mroczne dni dla Bitcoin’a. „Każdy, kto był sceptyczny, miał wszelkie powody, by sądzić, że to już koniec“, wspomina Voorhees. „Wszyscy ludzie nienawidzący Bitcoin’a mieli dzień w polu przez miesiące i miesiące.“ Następny cykl byków nie przyjdzie przez kolejne dwa lata, w 2013 roku, kiedy to cena znów złamała 31 dolarów. Voorhees pamięta, jak na Uniwersytecie Nowojorskim rozmawiał z Charliem Shremem, a podczas rozmowy cena pompowała 5 dolarów, jak świętowali. „Wszyscy studenci myśleli, że jesteśmy trochę dziwni.“

Voorhees ma odwrotne zdanie. „Przeważnie czuje to samo“, mówi. „Kiedy przechodzi się przez kilka sezonów tego rynku, czuje się to samo. Masz tę zwariowaną bańkę, a potem okres zaprzeczania po bańce, a potem ciemny niedźwiedzi rynek przez chwilę, a potem okres stabilizacji, a potem kolejny okres wzrostu. Ten cykl jest dla mnie bardzo naturalny.“ Voorhees mówi, że nie można przewidzieć, jak wysoko się osiągnie lub kiedy się rozbije, ale nadrzędne wzorce czują się spójne i przewidywalne.

Ale czy rzeczywista historia cen to potwierdza? Przejdźmy do wykresów. Kiedy pierwszy raz spojrzysz na wykres, który pokazuje historię ceny Bitcoin Compass, te wzory są trudne do zauważenia. Wygląda na to, że Bitcoin jest warty orzeszków ziemnych przez lata, potem widzisz bieg byków na księżyc w 2017 roku, potem kraksę i teraz. Wielu handlowców patrzy na to inaczej. Przełączają oni skalę wykresu na logarytmiczną, która w zasadzie wykreśla procentową zmianę ceny.

Na przykład, skok ceny z 1$ do 1,1$ jest przyrostem 10%, tak samo jak skok z 10.000$ do 11.000$ jest przyrostem 10%. Oba te skoki dałyby inwestorowi taką samą stopę zwrotu, więc są one wyświetlane tak samo na wykresie. I kiedy przełączasz wykres na logarytmiczny, nagle widzisz te wzory. W rzeczywistości, to jest łatwe do zobaczenia. Widzisz cykle byka i popiersia, które powtarzają się kilka razy w ciągu ostatniej dekady, i widzisz, że za każdym razem bitcoin „rozbija się“ nowy poziom jest wyższy niż poprzedni cykl. Patrząc przez ten pryzmat, ceny 40 tys. dolarów wyglądają mniej jak dzikie, niezbadane terytorium, a bardziej jak płynna kontynuacja dekadowego trendu. (Jeśli mrużysz.)

Co do tego, dlaczego nie widzimy tych samych bezdechowych relacji w mediach i dlaczego bitcoin nie jest w większej rozmowie kulturowej? „To prosta odpowiedź“, mówi Voorhees, a potem dodaje płytę soczystego czerwonego mięsa dla byków Bitcoin: „Nie jesteśmy jeszcze w prawdziwej bańce“. Jego logika jest taka, że Bitcoin przekroczył swoje poprzednie ATH, ale podczas gdy „wszyscy w krypcie są przerażeni i podekscytowani, bo są jak, „Tak, wróciliśmy!“ – i podczas gdy to podpowiada codzienne artykuły z CoinDesk o każdym nowym tick w górę (takie jak $27K, $28K, $29K) – to nie jest jeszcze wystarczająco interesujące, aby curry dużo fascynacji mainstreamu.

Bardziej użyteczne i dokładne porównanie czasu dla tego, gdzie jesteśmy w obecnym cyklu byka, mówi Voorhees, nie jest spieniony wierzchołek grudnia 2017, kiedy Bitcoin flirtował z $20K i kiedy FOMO zwabił w Bitcoin newbies. (Pełne ujawnienie: Byłem jednym z tych newbów, i kupiłem bitcoin blisko szczytu, że nadal HODL.) Voorhees mówi lepsze porównanie do tego, gdzie jesteśmy, jest luty 2017 roku, kiedy Bitcoin po raz kolejny przekroczył 1000 dolarów – po trzech latach pływania w potrójnych cyfrach – i ustalił, co było wtedy nowym ATH.

Postępuj zgodnie z logiką dalej. „To jeszcze nie jest interesujące dla głównego nurtu“. Zainteresowanie głównego nurtu pojawia się na końcu bańki“. A kiedy to się stanie? „Kiedy zbliżymy się do 100 kawałków dolarów, to wtedy zobaczycie to wszędzie. A to oznacza, że będziemy na ostatnich etapach cyklu.“ Voorhees zgaduje, że obecny cykl zabierze Bitcoin „gdzieś pomiędzy 100 a 300 tysięcy dolarów,“ i że to nastąpi „pomiędzy 6 a 12 miesiącami od teraz,“ a potem „bańka pęknie, i rozbije się w ciągu następnego roku, prawdopodobnie z powrotem poniżej 100 tysięcy dolarów, i prawdopodobnie nigdy poniżej 20 tysięcy.“